Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dámské sedlo

Historie - Dle dochovaných kreseb a reliéfů je boční sed známý už 2000 let, z dob antiky. Dámské sedlo pochází z doby před 600 lety z královských dvorů evropského kontinentu. Další záznamy o používání bočních sedů žen pocházejí z roku 1341. Jezdily v něm ženy výše společensky postavené, které jako jezdkyně rády vystupovaly v programových číslech velkých turnajů. V Anglii zavedla boční sed královna Anna Česká krátce po svém sňatku s anglickým králem Richardem II. v roce 1382.
Přísná etiketa - Dámské ježdění nabylo tedy postupně značného rozmachu a dámy se zúčastňovaly četných turnajů i počínajících karuselů. Řada žen proslula svou jezdeckou výkoností, která při použití dámského sedla byla obdivuhodná. Jezdecké umění žen bylo podloženo etiketou, přičemž ceremoniál forma byla rozpracována do nejmenších detailů. Byl kladen důraz i na celkový dojem a nebyl přehlédnut ani poměr velikosti žen a jejich jezdeckých koní. Oblečení podléhalo nejen etiketě, ale také dobové módě.
Skoková hlava - Jules Charles Pellierov v roce 1830 vyrobil ,, skokovou hlavou" umístil pod původní dva rohy ještě třetí. Roh byl upevněn na kostru sedla a ohýbal se směrem ven podle levého stehna jezdkyně. V tomto sedle mohly jezdkyně jezdit dost bezpečně a dokonce i přeskakovat překážky.
Dnes se dámské sedlo opět dočkalo rozkvětu a díky stále rostoucímu počtu dam se zájmem o tento jezdecký styl tomu tak zřejmě bude i nadále.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář